ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט

מומחה חניכיים

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

 ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט - עקרונות ושאלות, ניסוי וטעייה ועובדות

 

עקרונות בניתוח חניכיים 

ניתוח חניכיים נשמע כחוויה לא נעימה וכמטרד ש”לא בא לעבור אותו”.
אנשים אינם מבינים מהלכים ניתוחיים ועל כן פוחדים מהלא נודע.כאב שעלול להתלוות מהטיפול עקב סיפורים ששמעו וכן, תופעות לוואי וסיכונים עלולים להרתיע את האנשים מהתווית הניתוחים.

אבל, מה באמת כולל התהליך של ניתוח החניכיים? מתי יש להיעזר בכלי הניתוחי? מהן תוצאות ניתוחי החניכיים? ומה מטופלים יכולים לצפות מביצוע ניתוחי החניכיים?

שאלות חשובות אלה ושאלה עקרונית אחרת  חשובה שאני נתקל בה רבות היא האם ניתוחי החניכיים עוזרים?

אני מבקש לעשות סדר בכל התהליך של העקרונות המובילות אותי להחלטה להמליץ למטופליי לעבור ניתוחי חניכיים.

 1. מחלת חניכיים נגרמת מחיידקים והצטברות של אבנית תת חניכית.
  סיבות עובדתיות משניות חשובות שעלולות לגרום למחלת החניכיים הן: תורשה, עישון, מתח, מחלות כלליות שונות ועוד.
 2. ניתוח החניכיים הוא כלי עזר בטיפול במחלת החניכיים ובנסיגת החניכיים.
 3. בתחילת הטיפול במחלות החניכיים, יש להגיע לבקרת
  פלק/רובד/ביופילם. העיקרון כאן הוא שליטה בחיידקים על ידי צמצומם למינימום. הטיפול האנטי-דלקתי עם סילוק אבנית ורובד תת חניכי חשוב מאוד ועומד כאבן פינה בתהליך הטיפולי. אין לגשת לביצוע ניתוחי חניכיים במצב דלקתי וזיהומי. לכן, הטיפול הראשוני הינו שליטה בתהליכי זיהום החניכיים בעזרת טיפולים אנטי-זיהומיים ואנטי-דלקתיים (הקצעת שורשים). רופאים מומחים בפריודונטיה, מומחים בטיפול במחלות חניכיים, הם הכתובת באבחון ובטיפול בעיה זו.
 4. מהן הסיבות לביצוע ניתוחי חניכיים?

לאחר השליטה ברובד החיידקים, וכאשר עדיין קיימים סימנים ברורים לדלקת חניכיים, הרופא הפריודונט, מומחה  חניכיים, עשוי לפנות לשיפור תהליכי ריפוי החניכיים בעזרת הכלי הניתוחי.

מטרות ניתוחי החניכיים:

א. פתיחת החניכיים לצורך סילוק רקמה דלקתית.

ב. שיפור הריפוי בעזרת חומרים שונים הידועים כתחליפי עצם. 

ג. בדיקת השיניים עצמן (אקספלורציה) לגילוי פתולוגיות שונות.

ד. ניתוחים קדם שיקומיים (טרום שיקום עם שיפור במתאר החניכיים תיפקודית ואסטיתית).

ה. כיסוי שורשים ו/או עצירת נסיגת החניכיים.

בהחלטה לביצוע של ניתוח החניכיים יש לפרוס בפני המטופלים את הצורך לביצוע, העיקרון הניתוחי, מטרות ניתוחי החניכיים, ציפייה לתוצאות- פרדיקטביליות, תופעות הלוואי והאופציות הטיפוליות. יש לשים לב שהמטופלים מבינים, מסכימים ומאשרים את ביצוע ניתוחי החניכיים.

 1. ניתוח החניכיים מצליח לאורך זמן, בסיכויים טובים מאוד (כ-85%-90% ), בתנאי שקיימת תחזוקה, מניעה טובה רצופה ורציפה (ביקור תכופתי אצל השיננית ותחזוקה טובה ועצמאית בבית).
 2. סיכונים במהלך ולאחר ניתוחי חניכיים?

הסיכונים והסכנות במהלך ניתוחי החניכיים הם מזעריים. בהתאם למטרות ניתוחי החניכיים, אני כפריודונט, מומחה למחלות חניכיים, תמיד מסביר למטופליי את הסיכונים, סכנות ותופעות הלוואי שעלולות להיות במהלך ביצוע הטיפול ואחריו.  תמיד מצורף דף הסבר לכל מטופל לאחר ביצוע ניתוחי החניכיים. יתר על כן, אני מספק הסבר מילולי עם צירוף טיפול תרופתי במידת הצורך, לכל מטופליי באופן אישי.

 1. מה לצפות מניתוח חניכיים?

תוצאות הטיפולים עם ניתוחי החניכיים הן טובות ביותר, שכן בדרך כלל מצליחים לרפא היטב את רקמות החניכיים ואת הרקמות הסובבות לה.

מכאן יש לשמור על תוצאות הריפוי עם מניעה ותחזוקה תקופתית בהתאם להמלצות הפריודונט.

שאלות נפוצות על ניתוח חניכיים 

 1. אם לא עושים ניתוח חניכיים מה עלול לקרות?

במידה ולא מבצעים ניתוח חניכיים כהמלצת הרופא, קיים סיכוי גבוה שמחלת החניכיים עלולה להתקדם ולגרום להתפשטות הדלקת והזיהום בחלל הפה, עם אפשרות לאיבוד השיניים. מצד שני קיים סיכוי נמוך מאוד שתחת מניעה ותחזוקה עם שיננית מצב החניכיים נשאר יציב. בנוסף, בסיפרות המדעית מצויין הקשר בין דלקות חניכיים לבין מחלות כלליות שעלולות לתקוף איברים חיוניים.

זוהי עובדה שבדחיית הטיפול הניתוחי קיים סיכוי גבוה להתקדמות מחלת החניכיים עם אפשרות לאיבוד השיניים ופגיעה במערכות גוף חיוניות.

 1. מהו ניתוח להשתלת עצם?

ניתוח להשתלת עצם ידוע כניתוח רגנרטיבי. כיום, רוב ניתוחי חניכיים הם רגנרטיביים. בנוסף לסילוק הרקמה הגרנולרית, הדלקתית, רופאים מומחי החניכיים, הפריודונטים, משתמשים בחומרי עזר מרפאי רקמה רקה ועצם. החומרים שבשימוש ניתוחי החניכיים הרגנרטיביים הם מיוחדים, דורשים טיפול מיוחד ומיומן, עוזרים ומשפרים את תוצאות הניתוח ולא ידועים כרעילים או מפתחי אלרגיות למיניהן.

מיומנותו ומקצועיותו של המומחה למחלות חניכיים בבחירת החומרים הרגנרטיביים יחד עם שילובם בניתוח החניכיים עצמו חשובים מאוד להצלחת הטיפול.

ניתוחים רגנרטיביים עוזרים מאוד לריפוי החניכיים ומומלצים מאוד. מומלץ להיוועץ במומחה הפריודונט בכל האספקטים טרום ביצוע הטיפול.

 1. לשם מה נועד ניתוח להארכת הכותרת?

ניתוחים להארכת הכותרת/ות שייכים לקבוצת ניתוחי החניכיים הקדם או הטרום שיקומיים. מטרתם כשמם: לעזור לשיקום הסופי להצליח. בקבוצה הזאת נכללים גם ניתוחי החניכיים האסטיתיים הידועים

כ-ניתוחי החניכיים לסידור קו החיוך. החלטת ביצוע ניתוח להארכת הכותרת או הארכת כותרות היא בשיתוף פעולה מלא בין השיקומאי שמבצע את שיקום הפה לבין רופא הפריודונט, מומחה למחלות חניכיים. כמובן המטופל מבין את הצורך בטיפול הניתוחי ונותן את הסכמתו ואישורו להליך הניתוחי.

הניתוחים הקדם שיקומיים מתבצעים במטרה לספק שיקום בריא וארוך זמן למטופלינו.

 1. ניתוחים להשתלת חניכיים- מתי? מה התזמון? מהם סיכויי ההצלחה?

מטרת הניתוחים להשתלת חניכיים היא השתלת חניכיים לכיסוי שורשים. הצלחת ניתוחי החניכיים לכיסוי השורשים נמדדת מעצם ההתוויה (אינדיקציה). הנושא עלול להיות סבוך לרופא השיניים הכללי. לעומת זאת, רופא מומחה למחלות חניכיים יכול לספר מהי הפרדיקטביליות (ציפייה) להצלחת ניתוח החניכיים שמיועד לכיסוי השורשים. על האינדיקציות לכיסוי השורשים נכתבו לפני שנים רבות מאמרים רבים. מאמרים מדעיים רפואים חשובים נכתבו על ידי ד”ר מילר מארה”ב ופורסמו בעיתונים מקצועים.

גם אני חקרתי את הנושא, ופרסמתי מאמרים בנושא. חלק מאותם מאמרים מצורפים לאתר.

ובכל זאת, עקב ריבוי המידע, קיים בילבול וחוסר אינפורמציה בקרב המטופלים. כל הזמן אני נשאל על שיטות טיפול לכיסוי שורשים והשתלת חניכיים שהצלחתם לא ברורה. וזאת עקב פירסום יתר של אותן השיטות שמצליחות פחות.

עובדה: בידי הפריודונט, מומחה למחלות חניכיים, יש את הכלים לקבוע את הצלחת ניתוחי החניכיים להשתלת החניכיים ו/או כיסויי השורשים. יש להוועץ עם הפריודונט בכל הקשור לניתוחים מקבוצת השתלות החניכיים ובפרט במטרות ובהצלחות.

 1. האם ניתוחי החניכיים כואבים?

ההסבר על הפעולה הניתוחית טרום ביצוע ניתוחי החניכיים, יכול להפיג מתחים.

ההרדמה המקומית גורמת לחוויה הניתוחית להיות ללא כאב. רק מרגישים את הפעולה ולא מרגישים כלל את הכאב.
לפעמים, במקרים גדולים אפשר לבצע את ניתוחי החניכיים בטשטוש, סדציה, או הרדמה כללית יחד עם רופא מומחה להרדמה.

הכאבים לאחר ניתוחי החניכיים הם יחסית מזעריים עד בינוניים.

אני אישית כפריודונט, עם ניסיון שמנתח כבר שנים רבות, מקבל בדרך כלל דיווחים על כאבים מזעריים בתקופת ההחלמה מניתוח החניכיים.

 1. מה לצפות לאחר ביצוע ניתוחי חניכיים- תקופת ההחלמה ותופעות לוואי

בנוסף לכאבים מזעריים שמגיבים טוב לטיפול תרופתי, יש לצפות לנפיחות קלה-בינונית, דימום קל (אנו קוראים לדימום קל: “עקבות דם”), מעט אודם ובצקות. בדרך כלל תופעות הלוואי הן קלות והמטופלים יכולים לחזור לתזונה רגילה עם עדיפות למזון רך בתקופת ההחלמה. אנחנו, במרפאתינו מלווים את מטופלינו בהסברים ותמיכה לאורך כל זמן ההחלמה.

תופעות הלוואי מניתוחי החניכיים מצטמצמות ומקלות בליווי מתאים, הסבר ותמיכה מצד הפריודונט וצוותו.

 1. מה לעשות אחרי ניתוח החניכיים?

אנחנו במרפאתינו עובדים לפי הכלל : TELL , SHOW AND DO. הסברה נכונה טרום הטיפול, במהלך טיפול ולאחר הטיפול. הבנת העקרון הטיפולי בניתוחי החניכיים מובילה לתוצאות טובות יותר. לכן, בליווי מטופלינו לאחר ניתוח החניכיים עם הסבר בעל פה ובכתב, יחד עם מניעה ושליטה בחיידקים, אנו מצליחים להוביל לתוצאות ריפוי מיטביות לאורך זמן.

הסבר, טיפול מסור ומקצועי של צוותינו, מניעה ותחזוקה במרפאתינו- מובילים להצלחת תוצאות ניתוחי החניכיים לאורך זמן ממושך מאוד.

 

 1. ניסוי וטעייה?

אין כאן ניסוי וטעייה! הבסיס להצלחת טיפולי החניכיים אינו רק ניתוח החניכיים. הבסיס העובדתי לניתוחי החניכיים הוא להבין מדעית ומקצועית את מחלת החניכיים ולטפל בהתאם בחיידקים ובנסיגת החניכיים. ניתוחי החניכיים מתקנים ומרפאים בהתאמה ולפי הצורך, וכן יש להיוועץ עם הפריודונט על מניעה ותחזוקה המתאימה לכל מטופל.

כלל מערך הטיפול עם צוות מקצועי ומסור, מוביל לתוצאות עם סיכוי גבוה מאוד להצלחה.

שלבים להשתלת חניכיים

 1. אבחון ראשוני ובניית תוכנית טיפול כללית המותאמת לכל מטופל באופן אישי.
 2. ניתוח להשתלת חניכיים. בעת הצורך ולפי האבחון הראשוני מבצעים השתלת עצם וחומרים המעודדים בניית עצם אוטונומית, בזמן הניתוח להשתלת החניכיים.
 3. תופעות לוואי ומתן תרופות לאחר הניתוח. במרפאתנו תמיד מוסברים הסיכונים, הסכנות ותופעות הלוואי שעלולות להיות במהלך ביצוע הטיפול ואחריו. תמיד מצורף דף הסבר לכל מטופל לאחר ביצוע הניתוח בנוסף להסבר מילולי עם צירוף טיפול תרופתי במידת הצורך.
 4. שיקום ופרוגנוזה. בדרך כלל צפי החלמה מהניתוח הוא כשבוע וניתן לקבל ימי מנוחה. לאחר כמה ימים מהניתוח המטופל מוזמן לביקורת על מנת לראות את תוצאות הטיפול. במידת הצורך, הוראות להמשף טיפול יינתנו על ידי מומחה החניכיים.
 5. תחזוקה רצופה. המלצתנו היא לשמור על תחזוקה רציפה עם שיננית כל חודשיים על מנת לשמר את תוצאות הטיפול.
  בנוסף במרפאתנו שמים דגש על תחזוקה נכונה גם בבית ונותנים טיפים ואביזרים המותאמים אישית לכל מטופל.

מרפאתינו הפריודונטלית שמומחית בטיפולי חניכיים, מצויידת במיטב הידע, מכשירים, ורמה אנושית גבוהה ביותר על מנת להעניק טיפולים ברמה מסורה ונאמנה המתאימה למאה ה21.

מומחה חניכיים

More To Explore

מומחה חניכיים
 ניתוח חניכיים

 ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט

 ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט – עקרונות ושאלות, ניסוי וטעייה ועובדות עקרונות בניתוח חניכיים  ניתוח חניכיים נשמע כחוויה לא נעימה וכמטרד ש”לא בא לעבור אותו”. אנשים

מחלות חניכיים פריודנוט מומחה | ניתוחי חניכיים| ד"ר הירש | מומחה למחלות חניכיים
טיפולי שיניים

הסיבות למחלות חניכיים

כ- 90% מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלות חניכיים שכן מחלת החניכיים היא ברוב רובה דלקתית. ידוע שקיימות דלקות חניכיים שפוגעות ברקמת החניכיים מסיבות אחרות כגון: אימונולוגיות

Call Now Button דילוג לתוכן