נסיגת חנייכים

אחרי טיפול 1

Share This Post

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

נסיגת חניכיים הינה תופעה של חשיפת שורשי השיניים לחלל הפה. 

נסיגת החניכיים ידועה כ”איבוד חניכיים” ו”התכווצות חניכיים”. בשפה הרפואית נסיגת החניכיים ידועה כ- gingival/gum recession.

נסיגת חניכיים | ד"ר אריאל הירש
בתמונה ניתן לראות נסיגת חניכיים בשיניים תחתונות

נסיגת החניכיים מתרחשת סביב גיל 40, אך עלולה להופיע גם בגיל צעיר (אפילו בגיל 10).
לאחרונה גילו שאפשר לאבחן נסיגת חניכיים ולטפל בה, לאחר טיפולים אורתודונטים ליישור השיניים.

מהן הסיבות לנסיגת חניכיים?

הסיבה העיקרית לנסיגת החניכיים הינה מחלת חניכיים פריודונטלית. צחצוח אגרסיבי בשילוב מחלת חניכיים מובילים לנסיגת החניכיים. בנוסף לכך, עישון, טראומה תרופתית/ כימית ומריחת צמחים/חומרים שונים עלולים לגרום לנסיגת החניכיים. חניכיים דקיקות בהשוואה לחניכיים עבות עלולים לחשוף שורשים עם נסיגת חניכיים בתנאים מסוימים. מחלות רקמה רכה, כמחלות אוטואימוניות, עלולות לגרום לנסיגת החניכיים. חוסר ויטמינים בשילוב רובד חיידקים ומחלת חניכיים עלולים להוביל לנסיגת חניכיים.
צפיפות שיניים, עגילים בלשון/שפתיים/לחיים גם הם סיבות מובהקות להתקדמות מחלת החניכיים וכמובן בשילוב נסיגת חניכיים.

צרו קשר עם ד"ר הירש

תסמינים של נסיגת חניכיים

בדרך כלל אנשים נורמטיביים לא שמים לב לתסמינים של נסיגת חניכיים. עם הזמן, נסיגת החניכיים חושפת שורשים וההיבט האסתטי בא לידי ביטוי – חשיפה של שיניים ארוכות. רגישויות למיניהן לקור/חום, מגע, לטעמים שונים מובילות לגילוי נסיגת החניכיים ומחלות חניכיים. ניידות השיניים עם לפעמים שינויי צבע השיניים מתגלים כבסיס לנסיגת החניכיים. תסמינים נוספים, בשילוב נסיגת חניכיים, המעידים גם על התקדמות מחלות החניכיים הם: אודם, בצקת, דימום וריח רע. כפי שנכתב: כיום טיפול אורתודנטי ליישור השיניים, “גשר”, עלול להסתיים ולגרום לנסיגות חניכיים.
חשוב לשים לב: נסיגת חניכיים איננה מחלה. נסיגת החניכיים היא סימן למחלות חניכיים.

 

מהי נסיגת חניכיים חמורה?

נסיגת חניכיים חמורה מערבת את רקמות העצם סביב השיניים ועלולה לגרום לניידות השיניים.
בעקבות ניידות השיניים וספיגת העצם הנרחבת, עלולים לאבד את השיניים. במקרים כאלה קיים קושי לטפל ולבסוף איבוד השיניים הופך לעובדה. חשוב לציין שטיפול בנסיגת חניכיים חמורה עשוי להוביל לעקירות שיניים.

 

נסיגת חניכיים בגיל צעיר

נסיגת חניכיים בגיל צעיר עלולה להתרחש סביב שיניים כאשר חסרה עצם באופן מולד. בנוסף, נסיגת חניכיים בגיל צעיר יכולה להתרחש גם עקב טיפולים ליישור השיניים (אורתודונטיה/ “גשר”). בכל אופן, בשני המקרים יש לפנות למומחה חניכיים, פריודונט, בדחיפות.
במהלך שנותיי המקצועיות אני מוצא ילדים ובני נוער עם נסיגת חניכיים חמורה בעקבות טיפול עם יישור שיניים. לצערי, מקרים רבים מגיעים אליי עם נסיגת חניכיים חמורה. במידה ואותם הילדים ובני הנוער מגיעים מוקדם עם תלונה על נסיגת חניכיים, ניתן לטפל ולעצור את התפתחות התופעה.
המלצתי היא שלפני טיפול אורתודונטי ליישור שיניים יש לפנות לבדיקת חניכיים פריודונטלית על מנת למנוע את התופעה של נסיגת החניכיים. גם במהלך יישור השיניים מומלץ לעקוב ולבדוק את כל התהליך של יישור שיניים שאמור להיות בבקרה מלאה גם אצל הפריודונט, מומחה החניכיים.

 

טיפול בנסיגת חניכיים – מניעת נסיגת חניכיים

טיפול בנסיגת החניכיים הינו אותו הטיפול שניתן למחלות חניכיים. מתחילים בסילוק חיידקים, אבנית, יחד עם שילוב ייעול צחצוח. המטופל מקבל הדרכה בצחצוח יעיל ובלתי טראומתי במרפאת השיניים הפריודונטלית שמומחיותה בטיפולי חניכיים. הטיפול עם מברשות מותאמות בבית בידי המטופל הוא חשוב ביותר להצלחת עצירת נסיגת החניכיים ומניעת נסיגת החניכיים. קיימת אפשרות לעצירת נסיגת חניכיים ומניעתה במסגרת תחזוקות ומעקבים במרפאות השיניים שמתמחות בטיפולי חניכיים. בנוסף לתחזוקה היציבה השוטפת, במרפאה הפריודונטלית, בניצוחו של פריודונט מומחה, יש להוסיף לטיפול בנסיגת החניכיים פלואורידים. מריחת פלואורידים בסמיכות לטיפול במחלת חניכיים ובפרט בחשיפת השורשים, חשובה מאוד למניעת עששת צווארית של שורשי השיניים החשופים.
הטיפול עם מריחת פלואורידים בטיפול תחזוקתי מבוסס ספרות מדעית מקצועית. לאנשים ללא נסיגת חניכיים וללא חשיפת שורשים לחלל הפה אין צורך בטיפול עם פלואורידים היות והוא לא יתרום להם למניעה של נסיגת חניכייים.

 

תיקון נסיגת חניכיים – האופציה הכירורגית

תיקון נסיגת חניכיים – אילו עוד אפשרויות יש לנו? התשובה היא ניתוחי חניכיים. היות וטיפולים ניתוחיים הם רגישים במיוחד יש להיוועץ עם מומחה לטיפולי חניכיים. ניתוחי החניכיים מתבצעים במרפאות פריודונטליות. יש אפשרות להשתמש בטכניקות להשתלת החניכיים העצמוניות על ידי קצירתן מאזורים שונים מחלל הפה. כיום קיימים שתלי חניכיים מלאכותיים על מנת להשתמש בהם בכירורגיה להשתלת חניכיים, בניתוח מסוג זה אין צורך בניתוחים נוספים לקצירת שתל החניכיים מחלל הפה של המטופל.
ההחלטות לצורך שימוש בכלי הניתוחי בטיפול בנסיגת חניכיים הן בידי הפריודונט, מומחה למחלות חניכיים.

הצלחת הטיפול בעצירת נסיגת החניכיים ו/או ניתוחי החניכיים תלויה בגורמים רבים: אופן נסיגת מתאר החניכיים, איכות החניכיים, רקמות הקשות כעצם הנמצאת סביב השיניים, ממצאים אנטומיים שונים ועוד. יש להיוועץ בכל המקרים עם רופא מומחה לפריודונטיה, מומחה למחלות חניכיים.
ההצלחה לאורך זמן בתחזוקה ומניעת נסיגת חניכיים היא בשילוב הטיפולים שניתנים במרפאות המתמחות בטיפולי חניכיים עם שיתוף פעולה מלא של מטופלינו הן בפגישות טיפוליות והן בטיפולים בבית.

יש לשים לב:
לשיננית בניצוחו של רופא מומחה למחלות חניכיים (הפריודונט) יש ערך מוסף חשוב ועיקרי בטיפול במחלות חניכיים ובנסיגות חניכיים.
סוגיית תיקון נסיגת חניכיים הינה עדינה מאוד, דורשת הבנה וביסוס מדעי ספרותי מקצועי וניסיון. מרפאתנו ערוכה ויודעת לטפל בנסיגת החניכיים כחלק מטיפול במחלות חניכיים.

ד”ר הירש אריאל, פריודונט מומחה

צרו קשר עם ד"ר הירש

More To Explore

מומחה חניכיים
 ניתוח חניכיים

 ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט

 ניתוח חניכיים במרפאת פריודונט – עקרונות ושאלות, ניסוי וטעייה ועובדות עקרונות בניתוח חניכיים  ניתוח חניכיים נשמע כחוויה לא נעימה וכמטרד ש”לא בא לעבור אותו”. אנשים

מחלות חניכיים פריודנוט מומחה | ניתוחי חניכיים| ד"ר הירש | מומחה למחלות חניכיים
טיפולי שיניים

הסיבות למחלות חניכיים

כ- 90% מאוכלוסיית העולם סובלת ממחלות חניכיים שכן מחלת החניכיים היא ברוב רובה דלקתית. ידוע שקיימות דלקות חניכיים שפוגעות ברקמת החניכיים מסיבות אחרות כגון: אימונולוגיות

Call Now Button דילוג לתוכן