חניכיים נפוחות – עשר סיבות לנפיחות בחניכיים

מרשמים של פריודונט – מומחה למחלות חניכיים

נפיחות חניכיים

אנשים רבים סובלים מדימום בחניכיים, רגישויות לקור ו/או חום, ניידות שיניים ואודם בחניכיים. סימן בולט אחר באיבחון בעיות חניכיים הוא נפיחות חניכיים.
פריודונט, מומחה למחלות חניכיים, יכול לאבחן סימנים פתולוגיים שמתרחשים בחלל הפה ולקבוע אבחנות לצורך טיפול. נפיחות בחניכיים, חניכיים נפוחות או גושים בחניכיים מעידים על בעיית חניכיים. נפיחות בחניכיים יכולה להיות מלווה בתסמינים נוספים: אודם, בצקת, שינוי צבע לכהה, הפרשה מוגלתית, דימום רב ועוד. “התנפחות חניכיים” כפי שאני שומע מהמטופלים שלי, בדרך כלל היא ללא כאב, ולכן האנשים לא פונים מיד לפריודונט, מומחה למחלות חניכיים.

נפיחות חניכיים

אז איך להוריד נפיחות בחניכיים?

בדרך כלל אנשים, כשמזהים נפיחות בחניכיים עם דימום או ללא דימום, עם הפרשות או ללא הפרשות, פונים לשטיפות פה, אנטיביוטיקות ו”תרופות סבתא”. הדרך הזאת לא נכונה כלל ואף עלולה להזיק ולהנציח את דלקת החניכיים. מומלץ מאוד לראות רופא ובמיוחד פריודונט – מומחה למחלות חניכיים, על מנת לאבחן את הסיבות ל”התנפחות חניכיים” ולקבל טיפול מקצועי מתאים.

מהן עשר סיבות לחניכיים נפוכות והתנפחות חניכיים?

  1. קודם יש להבין שנפיחות חניכיים או התנפחות חניכיים הוא סימן אחד למחלת חניכיים שיש לאבחן. האיבחון הוא בידי הפריודונט, מומחה למחלות חניכיים, שהשקיע בלימודיו כ- 10-12 שנים.

 

  1. נפיחות חניכיים יכולה להיות סימן בולט לדלקת חניכיים.

 

  1. בדלקת חניכיים כרונית, נפיחות חניכיים מלווה באודם, דימום וכיסי חניכיים וכולם הם סימנים בולטים. בדרך כלל נפיחות חניכיים בדלקת כרונית היא ללא כאבים, אבל לפעמים מרגישים טעמים לא טובים, ריח רע והרגשה כללית לא נוחה.

 

  1. בדלקת חניכיים חריפה – החניכיים נפוחות יותר ומרגישים כיצד החניכיים מתנפחות בפרק זמן יחסית קצר. לפעמים ניתן להרגיש הפרשות בפה עקב ההתנפחות של החניכיים. ההפרשות יכולות להיות מוגלתיות, עם נוזל בצפיפות רבה- מוגלה או סרוזיות, עם נוזל בצפיפות רדודה. התנפחות החניכיים עלולה להופיע ו”להיעלם”. למעשה, ברגע שקיימת נפיחות בחניכיים , היא בדרך כלל לא תיעלם. חניכיים נפוחות והתנפחות חניכיים מראות את כיוון הדלקת: ממהלך כרוני לחריף ובחזרה, ממהלך חריף לכרוני.

 

  1. בדרך כלל במהלכים שמתוארים בסעיף הקודם (4), המלווים במוגלה, מטופלים רבים פונים לאנטיביוטיקות שונות. זאת טעות חמורה שעלולה להזיק הן למטופלים והן לטיפול עצמו.

אז מה עלינו לעשות כאשר אנו סובלים מחניכיים נפוחות והתנפחות חניכיים?

6. חניכיים נפוחות והתנפחות חניכיים עלולות להתרחש גם בסוג מסויים של מחלות אוטו-אימוניות. רבים שואלים אותי איך להוריד נפיחות בחניכיים? אין לטפל בנפיחות חניכיים לבד, יש לגשת לרופא מומחה לחניכיים, פריודונט, לאבחנה נכונה וטיפול מתאים.

7. נפיחות חניכיים מתרחשת גם כתוצאה ממחלות כלליות עם ביטוי בחלל הפה. גם כאן, פריודונט ידע לכוון נכון את הטיפול.

8. חניכיים נפוחות בשיני בינה (בפרט בשיניים התחתונות) היא מצב ידוע ונפוץ.
במצב שבו החניכיים מתנפחות סביב שיני הבינה, יש לפנות לפריודונט על מנת להחליט אם ניתן להשאיר את שיני הבינה לבקוע לחלל הפה ולהיות שימושיות בלעיסה, או להמליץ על טיפול אחר.

9. נפיחות או התנפחות חניכיים קורות באופן תדיר במהלך יישור השיניים, טיפול אורטודונטי. ה”גשר”, כפי שמכונה בשפת העם, או הטיפול ליישור השיניים יכול להוביל להתנפחות חניכיים. לכן, טרום הטיפול עם גשר ו/או טיפול אורטודונטי ליישור שיניים, יש להיוועץ עם פריודונט.

בנימה אישית- ראיתי מקרים רבים של נוער שאיבד את שיניו לאחר טיפול אורטודונטי. זהו מצב קשה עבור רופא שיניים לראות נוער פגוע אסתטית ותפקודית.

נערות ונערים רבים, במהלך יישור השיניים, התגלו כסובלים/ות ממחלת חניכיים. יישור השיניים בנוכחות דלקת חניכיים קטלני לשיניים. לכן פי שבעתיים, יש להיוועץ עם פריודונט מומחה עם ניסיון, טרום במהלך ולאחר טיפול אורטודונטי, “גשר”, על מנת לדאוג לבריאות החניכיים באופן תפקודי ואסתטי.

10. התייעצות עם פריודונט היא חשובה, בכל סימן ובפרט בנפיחות או התנפחות חניכיים. כך, האיבחון והטיפול יהיה איכותי יותר ועם מענה נכון, יעיל ובריא.

ולכן, מסר ממני ד”ר הירש אריאל, פריודונט מומחה,

בואו לבדוק חניכיים כי בדיקה פירושה מניעה.

Call Now Button