טיפול הקצעת שורשים וטיפול אנטי דלקתי במרפאתו של ד”ר הירש אריאל

הקצעת שורשים | ד"ר הירש | מומחה למחלות חניכיים

מה זה הקצעת שורשים? מתי ומדוע יש לבצע אותה? מי מבצע הקצעות השורשים? לפניכים המידע המלא על הקצעות שורשים.

הקצעת שורשים | ד"ר הירש | מומחה למחלות חניכיים

הקצעת שורשים היא טיפול בודד במסגרת טיפולים רבים בדלקת החניכיים. למעשה, הקצעת שורשים הינו טיפול שמתבצע במסגרת הטיפול האנטי דלקתי.
הטיפול האנטי דלקתי מתבצע בהכנה ראשונית, כשלב ראשון בטיפולי החניכיים. בנוסף, טיפולים אנטי דלקתיים במחלת חניכיים מתבצעים כמניעה ותחזוקה לשימור החניכיים לאחר הריפוי שלהן.
הטיפול האנטי דלקתי הינו טיפול שמרני ועל כן גם הקצעת השורשים שמתבצעת במסגרת הטיפול האנטי דלקתי הינה טיפול שמרני ולא ניתוחי.

 יש לציין שהטיפול בדלקת חניכיים כולל מספר מרכיבים: סילוק גורמי דלקת וזיהום (טיפול שמרני), סילוק רקמות גרנולריות דלקתיות (ניתוחי חניכיים), ריפוי רקמות תמיכת השיניים (לרבות העצם והחניכיים שתומכות שיניים), ניסיון לשחזור רקמות שאבדו עם טיפולים רגנרטיביים (ניתוחי חניכיים שדורשים מיומנות, ניסיון והבנות בסיסיות של מקצועות הרפואה).
הכי חשוב
– יש לשמור על תוצאות הטיפול עם תחזוקה ומניעה המתבצעות במרפאה פריודונטלית אצל רופא שיניים המתמחה ברפואת החניכיים באופן מקצועי.

צרו קשר עם ד"ר הירש

מה זה הקצעת שורשים?

המונח הלועזי: Scaling And Root Planing, שמשמעותו: סילוק אבן תת חניכית עם הקצעה של השורש וסילוק שכבה חולה חיצונית של השורש. פעולה זו הינה שמרנית ומתבצעת לעתים קרובות תחת הרדמה מקומית. הקצעת שורשים ידועה גם כניקוי אבן עמוק מתחת לחניכיים. האם הקצעת השורשים מספיקה וגורמת לריפוי חניכיים? התשובה היא: לרוב לא.

מדוע ומתי נבצע הקצעת שורשים?

כאשר מטופלים באים עם תלונות של נפיחות בחניכיים ו/או אודם חניכיים, כיסי חניכיים ואבנית על ותת חניכית, כשלב ראשון בטיפול, יש לשקול טיפול אנטי דלקתי שכולל גם הקצעת שורשים.

למעשה, לאחר אבחנת מחלת חניכיים עם איבוד תאחיזה, פריודונטיטיס (PERIODONTITIS), שלב ראשון בטיפול הוא טיפול אנטי-דלקתי: עם הקצעת השורשים, סילוק הביו פילם (BIOFILM) החיידקים, שליטה ברובד הדנטלי- חיידקים שמצטברים על רקמות הקשות והרכות בחלל הפה, וייעול גהות הפה.

האם הטיפול האנטי דלקתי שבמסגרתו מתבצעת גם הקצעת שורשים, רלוונטי בטיפולי חניכיים? התשובה: בהחלט כן. הקצעת שורשים כפעולה רפואית לבדה אינה מספקת בריאות חניכית לאורך זמן.

מי מבצע את הקצעות השורשים?

הקצעת שורשים מתבצעת במרפאות שיניים. רופא השיניים למד לבצע הקצעת שורשים במסגרת לימודיו. שיננית, בדומה, למדה לבצע הקצעת שורשים במסגרת לימודיה.
גם פריודונט, מומחה למחלות חניכיים, למד הן במסגרת לימודיו האוניברסיטאיים והן במסגרת התמחותו להעניק למטופלים טיפול אנטי דלקתי שכולל במסגרתו גם הקצעת שורשים. לכן, לעתים קרובות הטיפול המושלם והנכון, ניתן בניצוחו של פריודונט. ולכן, לשאלה מי מבצע הקצעת שורשים התשובה היא: שיננית ורופא שיניים. אבל, במידה ומחלת החניכיים היא מסוג פריודונטיטיס הטיפול האנטי דלקתי שכולל גם הקצעת שורשים מוענק לרוב במרפאות מומחי חניכיים, פריודונטליות.

היכן מתבצעת הקצעת השורשים?

הפעולה מתבצעת בכל מרפאת שיניים. שינניות ורופאים יודעים לבצע את פעולת סילוק האבנית התת חניכית. פעולה של הקצעת שורשים יכולה להתבצע בתחילת הטיפולים הדנטליים ובתחזוקה.

האם הפעולה מספיקה על מנת להבריא את החניכיים?

לעתים רחוקות כן. ובכל זאת, פעולה של הקצעת שורשים יכולה להביא ערך מוסף בריפוי החניכיים. לטווח הארוך, פעולת הקצעת השורשים מחוסרת ערך רפואי, היות ואין שליטה בגורמי דלקת. ועל כן הטיפול הנכון הוא טיפול אנטי דלקתי משולב עם הקצעת השורשים שלוקח בחשבון את ערך החיידקים שגורמים להרס רקמות תומכות במחלות החניכיים. יש לקחת בחשבון גם גורמים משניים נוספים: תורשה, עישון, מחלות כלליות שונות, מתח/סטרס ועוד.
לכן, לטיפול הקצעת שורשים קיים ערך בריאותי חיובי זמני ולא רלוונטי לאורך זמן. הטיפול האנטי דלקתי הוא מניעתי לאורך זמן ולכן יש לו יש ערך בריאותי לטווח הארוך.

האם הקצעת שורשים מסוכנת?

הקצעת שורשים כטיפול עם ניקוי תת חניכי של האבנית – אינה מסוכנת! לפעמים יש רגישות לקור ולמגע לאחר ביצוע הקצעת שורשים. יש לשים לב: הקצעת שורשים לבדה כפעולה לא תמיד עוזרת לבריאות החניכיים. לפעמים, למטופלים יש התחושה שהקצעת השורשים פותרת דלקת חניכיים. התשובה לכך היא שהקצעת שורשים פותרת רגעית את בעיית האבנית אבל לא פותרת לאורך זמן את בעיית החיידקים.
לכן, טיפול אנטי דלקתי שכולל הקצעת שורשים, שליטה בגורמי הדלקת, גהות הפה עם אביזרים נכונים ומניעה מתאימה הם אשר מובילים לבריאות החניכיים.

מרשמים מהמרפאה הפריודונטלית שאני מנהל:

מטופלים רבים מגיעים למרפאתי ומספרים שעברו לפני שנים הקצעת שורשים ומופתעים שהטיפול לא החזיק מעמד. נכון, הטיפול לא החזיק מעמד, היות וגורמי דלקת לא נלקחו בחשבון. לאחר בדיקת החניכיים והבנת האטיולוגיה (הסיבות למחלת החניכיים), כל מטופל מקבל תוכנית טיפול אנטי דלקתית מתאימה.

מטופלים אחרים המגיעים למרפאתי וטוענים שברשותם מברשות, אביזרים ואמצעים רבים לצחצוח שיניים מופתעים לגלות שהם זקוקים לסילוק גורמי הדלקת על ידי גורמים מקצועיים. לכן, כאשר קיימת מחלת חניכיים, שלא תמיד באה לידי ביטוי קליני, יש לשקול ביצוע טיפולי חניכיים שהבסיס המדעי שלהם הוא שליטה בגורמי דלקת.
האביזרים לצחצוח השיניים הם פחות חשובים. התאמת הטיפול והמניעה הם גורמי ההצלחה של טיפולי חניכיים.

מטופלים אחרים שלא מרגישים את תסמיני מחלת החניכיים באים למרפאתי, עם רגישות, דימום, אודם חניכיים, או שילובים ביניהם. למעשה, כל התסמינים עלולים להוביל לאבחנת מחלת חניכיים. הטיפול מתחיל עם סילוק גורמי דלקת, הקצעת שורשים, סילוק רבדים חיידקיים, הזלפות נוזליים אנטי דלקתיים ועוד. כל הטיפול האנטי דלקתי חשוב למיגור הסיבות למחלות החניכיים.

צרו קשר עם ד"ר הירש

Call Now Button דילוג לתוכן